Vyhněte se zimní depresi a špatné náladě obloukem

Sezónní afektivní porucha. SAD. Zimní deprese. Všechny tři termíny označují stejný, nepříjemný jev. Poradíme vám, jak se zimní depresi a špatné náladě vyhnout.

Zatímco na jaře a v létě jsou lidé trpící SAD plní energie, s nástupem podzimu začínají být unavení a ztrácejí zájem o kontakt s lidmi. V zimě pak přestávají chodit ven a zimní deprese jim značně komplikuje život.

Nemusíte ale mít diagnózu SAD, aby vás v zimě trápila špatná nálada. Lezavý mráz, holé stromy a dlouhé noci nepůsobí pozitivně na nikoho. Pokud vás tedy v zimě trápí únava, nezájem o společnost, ztráta koncentrace a špatná nálada, vyzkoušejte naše tipy.725xDpGwESgMjTWt0opbMHQbKyzqfBSZn1t_j6KbBcMT86fRdZVtMa9CMYQ7Tr2Q9lpJnGA

Nezavírejte se doma

Deprese svádí k tomu, abyste celý den leželi v posteli a dívali se do stropu. Tento stav je jedním z příznaků nemoci a pokud se ho chcete zbavit, vyrazte na procházku nebo do posilovny.

Vaše tělo i mysl totiž potřebují sluneční záření a pohyb. Sluneční paprsky doplňují hladinu vitaminu D, jehož nedostatek o 85 % zvyšuje riziko vzniku vážných depresí. Pohyb pak v mozku uvolňuje látky, které fungují jako prevence depresí.

Trápí-li vás zimní deprese, odjeďte v zimě na dovolenou k moři nebo se alespoň zapište na lekce zumby či latinskoamerických tanců.

Čokoláda povolena

Proti depresi nemusíte hned bojovat antidepresivy. Existují přírodní alternativy, které si s lehčí formou nemoci účinně poradí. V přiměřené míře si například dopřejte čokoládu – podporuje tvorbu serotoninu známého také jako hormon štěstí.

Popíjejte čaj z heřmánku, kozlíku lékařského nebo třezalky tečkované. Z té se dokonce vyrábí některá lehčí až střední antidepresiva. Naopak se vyhněte alkoholu.-bkWdRmGUl7FTQXc1I9iGz18srcoAbvVUHpfinHigoA-fuSxPPpkKnbluO-CccR7v_3QB6k

Nastavte si pevný režim a dodržujte ho

Pro boj s depresí a špatnou náladou je nejlepším společníkem pevný režim, jehož základem je kvalitní spánek. Právě s ním je totiž při depresi často problém. Nemocní buď nemohou spát vůbec, nebo naopak spí až moc. Vy si proto choďte lehnout vždy ve stejný čas a ráno vstávejte s budíkem po 7-8 hodinách spánku.

Aby ale spánek opravdu léčil, je třeba kvalitní matrace. Matrace s ortopedickými vlastnostmi od českého výrobce Tropico zaručí, že se nebudete převalovat a hledat správnou polohu, ale rovnou usnete poctivým spánkem. Ráno pak nebudete vstávat rozlámaní a unavení. A to je ideální start do nového dne!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *