Zahradní nábytek

736

Není nad příjemné posezení venku na zahradě na čerstvém vzduchu, nasávat romantiku letních podvečerů, zpěv ptáků a cvrkot cvrčků v příjemném zákoutí chráněném před zraky sousedů a kolemjdoucích. Máte-li terasu, pergolu anebo altán, chce to, už jen lehké dovybavení. V čem spočívá dovybavení? No přece v zahradním nábytku.

Den co den se budete kochat výhledem na vaši kvetoucí zahradu. Jeho pořízení není složité, stačí si vybrat z nabídky hobby marketů. Před nákupem je potřeba věnovat trochu času a soustředění nad výběrem toho pravého pro vás a zahradu. Následující řádky Vám přinesou inspiraci v této oblasti.

Jak vybrat zahradní nábytek?

Při této otázce sehrává důležitý fakt to, kde bude nábytek stát. Zcela jasné musí být, k čemu bude používán a zda bude stát volně na terase či zahradě. Tento typ musí splňovat jiné nároky na ochranu než nábytek pod pergolu anebo do zimní zahrady. Pokud si hledáte nábytek pod zakrytou terasu, do zahradních domků, altánů je na vás, jaký materiál zvolíte. Využít můžete například kvalitní přírodní materiály jako ratan, banánový list, dřevo.

V případě, že máte terasu na návětrné straně zahrady, do úvahy musíte vzít i náročnost jeho údržby. Vítr je totiž schopen zanést na zahradu kromě prachu i jiné nečistoty, které se v některých typech materiálů mohou zachytávat. Jejich odstranění vám bude zabírat dost času. Nároky nábytku pod otevřenou pergolu musí disponovat větší odolností. Nevolte proto přírodní materiály, ale pořiďte si raději ratan, nerez a plast.

Architektura zahradního nábytku

Na většině českých zahrad i přesto vše převládá plastový a dřevěný nábytek, nemusíte se držet zaběhnutých stereotypů. Na zahradě nesmí chybět lavička, stůl a židličky, ale proč si tentokrát nepořídit například sadu flexibilně využitelných lehátek. Lehátka se dají různě polohovat, nebo si místo lavičky zakupte houpací síť anebo závěsné křeslo.

Nové trendy v oblasti zahradního nábytku

Novým trendem v oblasti zahradní architektury se stávají prvky původem interiérové. Není se čemu divit, zahrady už přestávají být užitkovými, ale stále častěji se

stávají okrasnými. Trendem se stává obytná zahrada a stejně jako v domě ani zde vám nesmí chybět zahradní nábytek. Funkce nábytku ať, už je interiérový či exteriérový je stejná.

Od plastu se již upustilo, převládá nábytek ratanový, dřevěný či umělý ratan. Ratanový nábytek je snadný na údržbu a schovávat z něj musíte jen polstrování. Ať již se rozhodnete při svém výběru pro estetické nebo užitkové vlastnosti zahradního nábytku, vždy si od výrobce vyžádejte instrukce ohledně péče o něj.

Sdílejte