Byt v Praze jako investice? Vyplatí se!

702

V roce 2009 začaly ceny bytů dlouhodobě klesat. Zlom nastal v roce 2014, kdy se trend obrátil. V některých regionech cena nemovitostí stoupá jen pozvolna, ale v Praze, Brně a okolí je situace úplně jiná. Podle posledních statistik (zdroj Hypotéční banka) rostou ceny bytů velmi rychle. Mluvčí banky uvedla, že jedním z faktorů je příznivá úroková sazba hypotéčních úvěrů, která trh s nemovitostmi rozpohybovala.

Praha láká vidinou většího platu, kulturou i službami

O prodej bytů v hlavním městě je zvýšený zájem také v souvislosti s bezkonkurenční nabídkou dobře placené práce, ale stejně tak i s bohatým kulturním životem a úrovní služeb. Největší poptávka je po menších bytech (viz. nabídka ubytování Praha v Rezidenci Topolová). V porovnání s minulým rokem jsou byty dražší o desítky tisíc korun a v dlouhodobém horizontu bude cena nadále růst. Rok 2015 se nesl v podobné vlně jako rok předchozí a nárůst prodaných bytů byl markantní.

nejluxus.cz_rezidencetopolova_cz_01

Hlavním tahounem jsou výhodné hypotéční úvěry

Lidé opět chtějí nakupovat a investovat. Ceny nemovitostí jsou stále přijatelné a s ohledem na nízké úrokové sazby je zájem pořízení bytu naprosto logický. Pro zájemce o půjčku nyní není problém, získat úrok kolem 2 %. Ceny nemovitostí v roce 2015 vzrostli o necelé 4 % a aktuálně mají největší návratnost menší byty 1+1 či 1+kk.

nejluxus.cz_rezidencetopolova_cz_02

Na co si dát pozor, aby se investice do bytu vyplatila?

Pokud vás prodej bytů Praha zaujal, dejte si při výběru záležet na následujícím:

  • občanská vybavenost lokality
  • propojení s ostatními městskými obvody
  • stav objektu, ve kterém se bytová jednotka nachází
  • bezpečnost lokality

Mějte na paměti, že budoucí nárůst hodnoty bytu záleží na množství faktorů. Odborníci na realitní trh podotýkají, že se vyplatí pořízení nemovitosti v lokalitách, které v minulosti nepatřily mezi nejatraktivnější, ale nyní zažívají rychlý rozvoj a mají ambice na to, aby se v budoucnu zařadily po bok nejvýznamnějších center.