5 jarních pomocníků, které usnadní práci na zahradě

552

Už jistě přemýšlíte, co všechno udělat, aby se zahrada po zimě opět rychle zazelenala. Pojďte se podívat na pomocníky, kteří vám práci usnadní. Teplé počasí si tak venku užijete hned s příchodem prvních jarních dní.

1.    Sekačka

Základní nástroj, který nesmí chybět. Pokud máte malou zahradu s upraveným trávníkem, bude vám stačit elektrická nebo klasická benzínová sekačka. Pokud si pořídíte tu s pojezdem, podstatně si sekání usnadníte. Jestli ale potřebujete zdolat náročnější porost, vsaďte spíš na bubnovou sekačku. Ta umí zkrotit trávu vysokou i 1,5 metru. Navíc ji za vás složí do úhledných řádků.

2.    Motorová kosa

Chcete mít upravený trávník i podél plotů, záhonů, stromů nebo třeba terasy? Bojíte se, že si zničíte pracně vypěstované rostliny při sekání klasickou sekačkou? Pokud se navíc potřebujete zbavit přerostlého plevelu, je pro vás motorová kosa tou pravou volbou.

TIP: Jestli máte pocit, že takový stroj byste na zahradě nevyužili, ale přesto by se vám hodil nástroj, který by pomohl posekat trávu v těžko dostupných místech, vyzkoušejte nůžky na trávu. Ty akumulační dokáží na jedno nabití pracovat přes dvě hodiny.

3.    Křovinořez

Poseká trávu, prořeže každé křoví, oseká slabší větve stromů. Kdo by takovou pomoc na zahradě nepotřeboval? Kvalitní křovinořez navíc snadno zdolá i méně přístupný terén. Hodí se na příkopy i prudké svahy. Při výběru dejte pozor především na jeho hmotnost. Platí, že těžší stroj má vyšší váhu právě kvůli výkonu. Nicméně na prvním místě by měla být jeho ovladatelnost. Průměrně těžké křovinořezy se pohybují kolem 5 kilo, ty profesionální mohou vážit jednou tolik.

4.    Vertikutátor

Další vychytávka, která vám umožní vyhrát každoroční souboj o krásný trávník. Vertikutátor provzdušní půdu, takže se živiny dostanou až ke kořínkům stébel. A také pomáhá i s odnožováním. Těšte se proto na hustou, krásně zelenou trávu, která bude růst před očima. Vertikutátor za vás udělá i špinavou práci. Vyčeše plevel, mechy, travní plsť, listí nebo zbytky sněžné plísně. Ty lepší se pyšní širokými výhozovými otvory – takže se nezanesou a vysypávání odpadu bude jednoduché.

5.    Mulčovač

Pokud vaše zahrada připomíná spíš džungli než cokoli jiného, je na místě pořídit výkonný mulčovač. Hodí se hlavně na místa, která se udržují jen několikrát do roka. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že nemusíte přemýšlet, co s travním odpadem. Mulčovač rozseká přerostlou trávu na drobné částečky, které se lehce rozloží a vstřebají do půdy.

A co vy? Kterého pomocníka na zahradě potřebujete nejvíc?