Jak pečovat o velkou zahradu?

Přibližně před dvěma lety se mi splnil můj dlouholetý sen a přestěhoval jsem se s rodinou na venkov. To sebou přineslo velký nárůst volného prostoru v domě a také mám vedle domu velkou zahradu rozdělenou na dvě části. Jedna je připravena pro pěstování ovoce a zeleniny. Druhou část tvoří ovocný sad s nejrůznějšími druhy jablek, hrušek nebo meruňek. Vždycky jsem se těšil, jak po práci přijdu domů, pustím se do okopávání mrkve nebo jiné zeleniny, budu chovat nejrůznější hospodářská zvířata a stanu se tak v některých ohledech naprosto samostatným. Nyní po dvou letech mohu konstatovat, že to sice nebylo vůbec jednoduché, ale podařilo se mi to.

Život na venkově je oproti životě ve městě skutečně velmi rozdílný. Aby se pěstování plodin a chov zvířat příliš neprodražil, je důležité aby byl dostatek vody a tím pádem rostla jak zelenina, tak i tráva potřebná třeba pro krmení králíků, ovcí a podobně. Pokud málo prší, snadno se dostanete do problémů. Všechno rychle schne a vaše práce přichází vniveč. Naopak, když zase prší přespříliš, vznikají nejrůznější plísně a hniloba. Určitým z těchto nemocí rostlin se dá bránit vhodným postřikem. Neměli byste proto váhat s nákupem postřikovače, který jednoduše natlakujete, dáte si ho na záda a ošetříte všechny rostliny v zahradě. Stejným způsobem se dá provádět i hnojení různými výživovými roztoky.

Vrátím se ale ještě k tomu, jak udržuji ovocný sad. Pokud nechci, aby tato část vypadala jako džungle, je potřeba jednou za čas v něm kompletně posekat trávu. Ta se dá pak usušit a použít jako krmivo pro hospodářská zvířata na zimu. Pokud také řešíte problém jak se zbavit trávy na zahradě a přitom ji nerozdrtit na malé části, měli byste uvažovat nad pořízením speciální sekačky, nebo tedy spíš motorové kosy. Práce s ní je rychlá a poměrně jednoduchá. Já sám jsem začínal s kosou obyčejnou, ale to trvá nesrovnatelně déle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *