Všichni, kdo mají zahradu, ať už je menší, či větší, vědí, že do konce července velmi rychle roste tráva, živé ploty a mnoho jiných rostlin. V srpnu si konečně řekneme, že potřeba sečení trávy nebude tak častá a my si oddechneme, avšak záhy přichází konec léta a nastávají měsíce, kdy je potřeba sklízet úrodu, prostříhat stromy, trávník nejen posekat, ale provzdušnit, zbavit mechu atd.
Někomu se může zdát, že vlastnit dům se zahradou, nebo ovocný sad je jen věčná práce a námaha, ale není tomu tak. Stačí pořídit si pár správných pomocníků, a práce je nám radostí i relaxem.
Jakou plochu budete sekat a v jakém je terénu?
Než se sekačka ocitne ve vaší garáži, zvažte, jaké funkce by měla mít. Při velkém rozměru pozemku by vám velmi chyběl pojezd, stejně tak, jestliže není úplně rovný. Hodina práce ve svahu by byla poměrně namáhavá. Pojezd usnadní i práci kolem keřů, kdy je nutné víckrát jezdit vpřed a vzad. Nenechte se zlákat nízkou cenou, jestliže budete pečovat o větší plochu, co se týče šířky záběru. Každý centimetr je dobrý a kupříkladu pět až deset cm velmi poznáte, pokud máte pozemek o šířce 100 metrů. Kolem plotů, stromů, nádob s vodou je výborné použít strunovou sekačku. Stejně tak vám pomůže v kopci nebo tam, kde byste klasickou sekačku ničili najetím na kámen, hlínu, železnou tyč a podobně. Na opravdu velký pozemek využijete spíše zahradní traktory.
Stromky, které plodí kvalitní úrodu
Na jaro a podzim je potřeba prořezat suché větve, ostříhat korunu do správného tvaru, zkrátit větve nové, aby mohl strom sílit a plodů nebylo mnoho a drobných, ale raději o něco méně, ale velkých. Tam, kde není v dosahu elektřina, je pohodlnější benzinová motorová pila, ale můžete-li natáhnout prodlužovací kabel, je komfortní zvolit vybavení elektrické.
Elektrická řetězová pila je stejně výkonná a spolehlivá, jako její benzinová příbuzná. Dostatečně dlouhá lišta, vysoký točivý moment zaručují pohodlné řezání nejen slabších i silnějších větví, ale i palivového dříví. Bezpečí osob, které s tímto nářadím pracují je pro výrobce důležité, proto najdete pily s bezpečnostní brzdou, antivibračním systémem, opěrnými ocelovými hroty atd. O pilu se postará i méně zručný majitel, stačí prostudovat si návod a mít chuť do práce.
Jestliže máte rádi dřevo a z toho svého ze zahrady byste si chtěli nechat udělat desky nebo střešní latě, můžete si to udělat klidně sami. Stačí vám okružní pila, jež zvládne přesné, rovné řezy i u silných desek.
S pomocí precizní techniky od známých našich i světových výrobců si s čímkoli na zahradě poradíte a budete se kochat jak krásnou zahradou, tak se i radovat z dobře odvedené práce.