Zažil to určitě každý z nás – položíte na stůl mísu s ovocem a za chvilku se okolo ní vyrojí hejno malých mušek nebo Vás v noci při návštěvě koupelny překvapí malí broučci s tykadly. Přičemž vůbec nezáleží na čistotě Vašeho obydlí nebo pravidelném úklidu. Můžete uklízet sebečastěji, ale některé tvory zkrátka jen tak nevypudíte. Jak si s nimi poradit, jaké jsou nejúčinnější rady, které opravdu fungují a díky kterým se hmyzu v domácnosti zbavíte definitivně? Přečtěte si následující tipy.
Mouchy, vosy nebo komáři jsou nejsnáze zpozorovatelnými druhy hmyzu, proti nim postačí instalovat sítě do oken nebo použití speciálních odpařovačů do zásuvky. Speciálně na komáry potom platí také levandule, skořice, stonky z rajčat nebo aksamitníky neboli afrikány vysázené pod okny. Dnešní článek se však bude týkat těch méně obvyklých, avšak neméně obtěžujících druhů hmyzu.
Nenápadní moli
Ti mouční se objevují ve spíži mezi suchými potravinami. Můžou napadnout sáčky s moukou nebo strouhankou, ale i jiné potraviny jako například škrob a další. Pokud je ve své spíži zpozorujete, poškozené potraviny přesejte a uschovejte v uzavíratelných nádobách. Navíc můžete na dveře spíže nalepit speciální „mololapku“, která obsahuje feromony, které lákají pouze samečky, takže se přestanou množit a Vy můžete postupně pozorovat, kolik molů se do pasti chytlo. Možná budete překvapení, jaké množství to bude, a kolik molů se nenápadně skrývalo ve Vaší spíži.
Dalším druhem jsou moli, kteří se vyskytují ve skříních a škodí zejména na tkaninách. V případě prevence proti výskytu molů skříně dostatečně často uklízejte, vytírejte, větrejte a vysávejte. Moli vyhledávají vlhko a pokojovou teplotu, proto by měly být skladované tkaniny naprosto čisté a suché. Spolehlivě je odpudí levandule nebo pomerančová kůra. A pokud zjistíte výskyt molů ve Vašich oděvech, vyperte tkaniny v horké vodě. Pokud to však materiál nedovolí, osvědčenou radou je zabalení poškozeného textilu do igelitového sáčku a uložení do mrazničky alespoň na týden.
Malí, ale otravní mravenci
I přes svou velikost dokážou mravenci člověka pořádně potrápit. Pokud se jednou u Vás objeví, pravděpodobně si vytvořili cestičku do Vaší spíže a pochodují Vám po kuchyni. Babské rady hovoří o rozsypání soli nebo aromatického koření jako je skořice, majoránka, hřebíček nebo jalovec. To však někdy nemusí být zrovna účinné, proto je lepší pořídit speciální prostředek z drogerie. Vyhněte se sprejům, které zneškodní jen zasáhnuté jedince. Rafinovanější a spolehlivější způsob je zakoupení takzvaného domečku pro mravence, kdy krabička s malým otvorem láká mravence na návnadu, a ty se po jejím pozření otráví. Mravenců se tak zbavíte rychle a bez zbytečného nepořádku.
Extrém v podobě švábů
Švábi jsou tak trochu extrémním případem, který nás může v domácnosti potkat. Většinou je to v domácnostech, kde čistota není na prvním místě. Žijí na temných, vlhkých a teplých místech, většinou v okolí umyvadel, dřezů nebo potrubí. Jsou aktivní zejména v noci a živí se zbytky jídla, ale i tapetami. Jsou nebezpeční v tom, že patří mezi přenašeče různých nemocí. Pokud se ve své domácnosti setkáte právě se šváby, nejlepším řešením bude nástraha v podobě přírodního lákadla. Do místnosti, kde se švábi vyskytují, umístěte nádobu se sladkou tekutinou, do které švábi spadnou a utopí se.
Roztomilé rybenky
Rybenka získala své jméno podle tvaru svého těla, připomínající malou rybku, a jejím výskytem. Jde však o pouze centimetr velkého tvora, který se vyskytuje na vlhkých místech, zejména koupelnách nebo toaletách. Je to noční světloplachý tvor, jakmile se rozsvítí, snaží se co nejrychleji najít cestu pryč do úkrytu. Živí se zpravidla nejrůznějšími zbytky škrobů nebo sacharidů, a přestože není přenašečem žádné závažné nemoci, není příliš vítaným hostem v našich domácnostech. Aby se u Vás neobjevily, je důležité důkladně větrat a udržovat byt v suchu. Pokud se u Vás doma vyskytly, spolehlivě je vypudíte vanilkou, protože tu vyloženě nesnáší. Vyvarujte se náhražek v podobě svíček, vůní do auta nebo cukru s vůní vanilky, ale pořiďte opravdový vanilkový lusk. Jen s jeho pomocí se rybenek zbavíte. Rozřízněte ho, nakrájejte na kousky a vložte do rohů nebo na místa, kde se nejčastěji vyskytují. Za pár dnů by se měly odstěhovat, ale návnadu tam pro jistotu ještě pár dnů nebo týdnů ponechejte. Stejně tak jim smrdí i levandule. Stačí na zem v koupelně nebo toaletě položit větvičku levandule a do dvou dnů se odstěhují. Podobným hmyzem, který je aktivní v noci a vyskytuje se na vlhkých místech – nejčastěji tedy v koupelnách, na toaletách nebo garážích, je svinka. Svým tvarem připomíná trilobita a její stejný druh, avšak vyskytující se venku, se nazývá stínka. Stejně jako rybenka je neškodná, živí se zbytky škrobů, starých novin nebo textilií. Je světloplachá a při rozsvícení náhle ustrne, aby se s několika přestávkami rychle přesunula do tmavého úkrytu.
Otravné octomilky
Malé mušky, které se objevují nejčastěji na sladkém ovoci, jsou snad nejotravnějším hmyzem hned po mouchách a komárech. Cokoliv, co kvasí, je pro ně lahůdka. Pochutnají si zejména na zbytku vína ve skleničce nebo nahnilém ovoci. První osadníci přiletí oknem a blízko zásob nakladou až čtyři stovky vajíček, ze kterých se další octomilky vylíhnou už za tři dny. Nepatří sice mezi hmyz, který by nás na životě nějak ohrožoval, ale mohou přenášet plísně i na čerstvé ovoce nebo klást vajíčka i tam, kde to nezpozorujeme, například na koláč nebo dětskou přesnídávku. Aby se u Vás tyto malé mušky neobjevily, dodržujte pás zásad. V kuchyni udržujte maximální pořádek a nenechávejte tam volně nedojedené potraviny. Pravidelně kontrolujte mísu s ovocem a přezrálé kusy ihned spotřebujte, nahnilé vyhoďte. Po oslavě, na které jste pili víno, sklenice ihned umyjte, nenechávejte je do druhého dne. Pokud octomilky doma zahlédnete, pomůžou účinné tipy od klasických mucholapek až po speciální elektrické odpuzovače. Nejjednodušším a nejlevnějším řešením je však hřebíček, který nasypete blízko zdroje jejich výskytu. Díky tomuto velmi aromatickému koření se velmi rychle odstěhují.