Nejlepší babské rady do domácnosti

Babské neboli osvědčené a předávané z generace na generaci jsou rady nad zlato. Pomůžou nám tradičními i netradičními postupy a zjistíme, jak levně a bez námahy vyřešit nějaký problém nebo závadu. Následující rady Vám vytrhnout trn z paty, jsou levné a přesto účinné. Mnohdy účinnější než drahé přípravky!

Vaření

Pokud přesolíte nebo přepepříte polévku, vhoďte do vody syrovou bramboru, nasákne přebytečnou sůl nebo pepř a pokrm bude zachráněn.

Při smažení sladkého těsta (například masopustních koblížků) několik lžic rumu vmíchaných do těsta pomůže s tím, že těsto nebude zbytečně sát tuk.

Pokud se Vám při zahušťování polévky či omáčky udělaly v tekutině hrudky, jednoduše je rozpustíte přidáním trošky prášku do pečiva do právě vroucí polévky (omáčky).

Jestliže se Vám při vaření pudinku nebo krupicové kaše pravidelně připaluje mléko, příště zkuste vymazat dno hrnce máslem.

Taky se Vám při krájení cibule spustí slzy z očí? Než ji jdete krájet, napijte se vody, ale nepolykejte ji. Zkrátka ji mějte v ústech po celou dobu krájení. Jednoduchý trik, který funguje!

Jestliže potřebujete nakrájet rajčata, která jsou až příliš měkká, vložte je na pár minut do ledové vody, budou pevnější.

Chcete upéct koláč, ale došel Vám prášek do pečiva? Nahradíte ho jedlou sodou nebo několika lžícemi sodovky.

Úklid

Starým a zašlým sklenicím navrátíte lesk pomocí jednoho sáčku prášku do pečiva, který rozpustíte v asi třech litrech vody. Nechte půl hodiny odmáčet a poté umyjte měkkým hadříkem. Pokud máte zašlý porcelán a toužíte po jeho lesklém vzhledu, použijte na jeho umytí roztok kyseliny citrónové nebo silný roztok soli.

Okna, zrcadla a jiné skleněné plochy v domácnosti získají oslnivý lesk pomocí jednoduchého receptu. Do teplé vody, kterou použijete na umývání, přidejte půl sáčku vanilkového pudinku. Nechte uschnout a poté přeleštěte papírem nebo novinami.

Hedvábí je tkanina náchylná na poničení. Původní lesk získá, pokud ji po vyprání ještě vymácháte v odvaru z rýže a bez ždímání pověsíte. Pokud je hedvábí černé, poslední máchání udělejte v černém čaji.

Citron nakrájený na plátky navrátí bílému prádlu původní bělost a odstraní tak zažloutnutí nebo zašednutí. Pokud se u košil nebo halenek objeví propocená místa, která nejdou odstranit ani několikátým praním, namočte je před praním na chvíli do teplého octa a poté vložte do pračky.

Taky se vám občas stane, že Vaše prádlo pustí barvu a zabarví tak i Vaše oblíbené oblečení? Pokud přidáte do pračky nastrouhanou syrovou bramboru, je obarvenému prádlu konec.

Jestliže chcete ušetřit prací prášek, použijte jen polovinu pracího prášku a druhou polovinu nahraďte práškem do pečiva. Prádlo bude stejně čisté jako s plnou dávkou prášku na praní a Vy ještě ušetříte.

Zápach z bot jednoduše odstraníte nasypáním jedlé sody po celé botě. Nechte působit a poté sodu vytřepte nebo vysajte. Pokud to materiál nedovoluje a obáváte se, že by soda nešla z obuvi odstranit, použijte látkový kapesník, do kterého sodu zabalíte a vložíte na noc do boty.

Cenovky z předmětů odstraníte pomocí horkého vzduchu z fénu.

Ucpaný odpad uvolníte sáčkem jedlé sody nasypané do odtoku a jeho zalitím horkou vodou. Pokud to nebude dostatečně účinné, zkuste smíchat půl hrnku jedlé sody s půl hrnkem soli, nasypat do odtoku a zalít hrnkem horkého octa (dojde k bouřlivé chemické reakci – proto pozor na oči a kůži!). Teprve potom odtok propláchněte horku vodou.

Zašlé šperky vyčistíte nejlépe pomocí kartáčku a zubní pasty nebo ponořením do misky s přípravkem na mytí nádobí.

Pokud máte doma psa, kočku či jiného chlupatého mazlíčka, nejspíš Vás obtěžují neustálé chlupy všude kolem. Stačí si navlhčit ruce a přetřít jimi postižený povrch, jde to snadněji než složitým a mnohdy neefektivním vysáváním.

Jestliže Vám došel čistící prášek na nádobí, stejnou službu Vám prokáže i kávová sedlina, kterou vyčistíte zapečené plechy nebo pekáče, hrnce, ale i umyvadla, dřezy či vany.

Pokouší se o Vás při otevření ledničky mdloby s nevábné vůně nachytaných pachů? Jednoduše je odstraníte pomocí misky s nasypanou jedlou sodou nebo rozpůleným jablkem, v obou případech do sebe potravina nevábné pachy nasákne.

Zaschlou mastnotu z mikrovlnné trouby hravě odstraníte tím způsobem, že do ní vložíte misku s vodou a citrónovou šťávou a mikrovlnku zapnete.

Zápach z plastových nádob odstraníte pomocí kávové sedliny, kterou do nádoby uzavřete a necháte působit přes noc. Káva zápach zneutralizuje.

Vodní kámen z rychlovarné konvice odstraníte pomocí octového roztoku nebo samotného octa. Nechte ho v konvici přivést k varu a poté nechte několikrát převařit čistou vodu.

Citrónová šťáva si hravě poradí se skvrnami od ovoce, zeleniny nebo rzi.

Vodní kámen z vodovodních baterií odstraníte pomocí kašičky ze soli a octa v poměru 1:1.

Kosmetika

Domácí repelent získáte vylouhováním sáčku hřebíčku ve skleničce frankovky. Komáři na Vás už ani nesednou a Vy budete mít klid.

Vaše pleť bude jako znovuzrozená, pokud smícháte tvaroh s trochou mléka a lžičkou medu, necháte asi půl hodiny působit a poté opláchnete vlažnou vodou.