Jak je to se stavebním povolením na rekonstrukci?

Právě tímto dnešním článkem bych rád zahájil celý seriál o rekonstrukci domu. Jak jinak začít než objasněním otázek z oblasti práva. V případě rekonstrukce domu či bytu se jedná o vyřízení stavebního povolení. Ne vždy ho ovšem budete potřebovat. Do současné doby platilo, že si ho musíte vyřídit zejména ve chvíli, kdy plánujete upravovat i nosné zdi. V opačném případě stavební úřad většinou vůbec navštěvovat nemusíte. I když od ledna letošního roku platí poněkud jiná pravidla.

U drobných úpravstále nic nehlásíte

Nyní platí stejně jako v minulosti, že u drobných úprav, kdy nezasahujete do nosných zdí a nijak se nemění způsob užívání budovy, nikomu nic hlásit nemusíte. Zaznamenal jsem ovšem jednu podstatnou novinku. Nyní je například možné bez jakékoliv návštěvy stavebního úřadu začít budovat u rodinného či rekreačního domku nějakou malou stavbu například typu garáže nebo altánu.

Má to ovšem několik omezení. Například budova musí být stavěna minimálně dva metry od hranice pozemku, nesmí být větší než 25 metrů čtverečních a také maximálně pět metrů vysoká. Podstatně to mnoho věcí ulehčí. Například před nějakými dvěma roky si známý postavil malou kůlnu na nářadí, motorku a na podobné věci. Problémem byly špatné sousedské vztahy a tak vše vyústilo až v kompletní zbourání stavby. Za současných podmínek by bylo vše už naprosto v pořádku, protože stavba splňovala všechny podmínky pro to, aby nemusela být vůbec hlášena.

Na některé stavby se nutnost ohlášení či stavebního povolení přestala vztahovat

Během psaní tohoto článku si procházím celé znění nového zákona a narazil jsem ještě na několik zajímavostí. Například by vás mohlo zajímat, že nemusíte řešit se stavebním úřadem ani výstavbu bazénu, který bude mít maximálně 40 metrů čtverečních.

Co byste si z tohoto článku ovšem měli odnést především? Zapamatujte si, že drobné vnitřní stavební úpravy nemusíte vůbec nikde hlásit. Pokud už se ale rozhodnete pro větší rekonstrukce, kde se bude pracovat i s nosnými zdmi, úřad rozhodně navštivte. Ani samotnou přestavbu pak nepodceňujte, protože by se vám to mohlo krutě vymstít. Například v loňském roce se právě z důvodu zásahu do nosné zdi zřítil několikapatrový dům na zedníky, kteří v něm pracovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *