Ukliďte svou domácnost aneb jak vyčistit koberec

Váš koberec bude rozhodně chtít čas od času vyčistit, ale jakým způsobem to uděláte? Velmi záleží na tom, jak je koberec velký. Pokud máte rozměrný koberec, je třeba použít tepovač na koberce, a tím koberec vytepovat. Nejprve koberec vyluxujte. Po tepování je třeba na koberec nestoupat, a to několik hodin, dokud úplně nevysne. Po uschnutí se koberec opět vysaje vysavačem.

Pokud se jedná o malý kusový koberec, který lze vyprat v pračce, tak je to ten nejjednodušší způsob, jak jej dostat do zářivého a čistého stavu. Důležité je nastavit správnou teplotu a také ždímání. V tomto případě platí čím méně, tím lépe.

Pokud máte koberec větších rozměrů, který se vám do pračky nevejde, tak potom jej můžete vyprat následovně. Postavte do vany sušák na prádlo, přes něj přehoďte koberec. Do misky si dejte vodu a tekutý gel na praní, polijte koberec rozředěným přípravkem a vyčistěte pomocí kartáče. Poté opláchněte sprchou, dokud nevymyjete čistící přípravek a nechte koberec uschnout.

Sušák se ale vejde jen do rohové vany, jestli máte klasickou, tady můžete koberec přehodit přes okraj vany a postupně jej prát a sunout do vany. Tak nebudete mít koupelnu plnou vody a úkol splníte na jedničku. Špinavou vodu vypusťte a koberec důkladně vysprchujte, příp. vymáchete v nově napustěné čisté vodě.

Aby koberec příjemně voněl, nalijte do rozprašovače vodu spolu s aviváží a postříkejte jej, po uschnutí bude hezky voňavý ještě několik dnů až týdnů.

Koberec se taktéž dá vykartáčovat na zemi, a to pomocí kartáče a vody se saponátem. Je to ale nejvíce namáhavá práce. Koberec nesmíte příliš namočit. Po uschnutí jej vysajte vysavačem. Pokud chcete použít desinfekci na koberec, pak postříkejte koberec ve finále antibakteriálním přípravkem a až poté koberec opět vysajte.

Dá se sehnat i přípravek na suché čištění, kdy se přípravěk ještě v uzavřeném sáčku, jak jej koupíte, řádně protřepe, rozsype se rovnoměrně po koberci a kartáčem se vpraví co nejhlouběji mezi vlas nebo smyčky. Nechte působit několik hodin, násladně důkladně vysajte.

Praní koberce je celkem náročné, záleží, jak moc jste na toto vybaveni. Pokud máte například vodní vysavač, pak je praní celkem snadné a koberec budete moci dobře a snadno udržovat. Jinak si musíte pomoci s tepem, nebo kartáčem, což je o něco náročnější.