Jak zazimovat bazén?

785

K letním radovánkám bezpochyby patří bazén. A proto si jej mnoho lidí pořizuje na zahradu, nejčastěji ty nadzemní, kvůli příznivé pořizovací ceně. Přes léto je to super ho doma, ale co s ním v období, kdy už se nedá koupat? Nemusíte se obávat, stačí ho správně zazimovat a můžete si jej užívat i příští léto.

Čistota až na prvním místě

Ze všeho nejdůležitější, než bazén zazimujete, je pořádně ho vyčistit. Je opravdu nutné, aby byl čistý, protože pokud tam necháte nějaké nečistoty, může se z něj stát vhodné prostředí pro bakterie či viry, což není vhodné pro další koupání. Někdy není na škodu použít i nějaké čisticí prostředky, abyste měli jistotu, že bude váš bazén poskytovat zdraví nezávadné letní radovánky i další léto.

Do podzimku pod plachtou

Pokud jste doposud neměli dostatek času, abyste bazén připravili na zimu, nebojte,  máte ještě chvilku čas. Pokud je venku počasí, v kterém už se nedá plavat, ale ještě nemrzne, stačí, když bazén vyčistíte a zakryjete jej vhodnou plachtou. Hned, jak venku začne mrznout, je třeba plachtu co nejdříve sundat, aby se nepoškodila nebo neroztrhla.

Nejjednodušší řešení

Nejsnazší řešením, jak zazimovat nadzemní bazén, doposud napuštěný vodou, je vypustit jej při prvních chladných dnech, nechat ho pořádně vyschnout a poté jej složit. Složenou bazénovou plachu je vhodné uložit do obalu nebo alespoň do pytle, třeba pro odpadkové koše a uklidit třeba do garáže nebo jiného prostoru, kde vám nebude překážet. Obal ochrání bazén před prachem, jinými nečistoty a

Vodu šetříme na další rok

Je zde i možnost nechat vodu v bazénu. přes zimu. Je to sice trošku náročnější proces, ovšem pokud nemáte dostatek prostoru, kam bazén na zimu uskladnit, nic jiného vám nezbývá.

Opět je důležité, aby voda i bazén zůstali čisté. Musíte odpojit veškeré hadice a přístroje, které jste k bazénu přes léto potřebovali. Existuje i řada různých přípravky na zimu, ty vám sice nepomohou k tomu, aby voda nezamrzala, ovšem zajistí, aby se v bazénu nezačaly tvořit řasy a jiné nechtěné organismy. I přes všechna opatření je vhodné, čas od času bazén zkontrolovat, především na jaře, kdy začíná teplejší počasí.

Nezapomínejte na příslušenství

Jak je už výše zmíněno při zazimování nadzemního bazénu nesmíte zapomínat na bazénové příslušenství, které budete jistě potřebovat i pro další sezónu. Kromě čističek, čerpadel a ohřevů, které je rozhodně třeba odpojit a uskladnit někam, kde nepromrznou, je doporučováno uskladnit také schůdky, které by díky chladnému a vlhkému počasí, zbytečně rezivělo.

Snad jsem váš příliš nevyděsili. Mít na zahradě svůj vlastní bazén, je v parných letních dnech přímo k nezaplacení. Trocha péče, kterou je potřeba vynaložit při jeho údržbě se vám stonásobně vrátí.