Zahradní domeček

616

V případě zahrady se mnohdy stane, že se kolem ní navřší mnoho věcí, které není kam uložit. Většina zahradníků, pěstitelů či relaxantů uvítá prostor navíc. V tomto prostoru se mohou pěstovat, přesazovat, sušit semínka a bylinky, ale také se zde mohou převlékat do pracovních či pohodlných úborů. Tento koutek anebo prostor se dá za letního deštíku využít k nerušenému odpočinku, vypití kávy a svačinu.

Jednoduše řečeno i na malé zahrádce brzy přijdete na to, že by se tam hodil malý zahradní domeček. Každá zahrada má styl svého majitele, a proto se mu bude muset přizpůsobit i tato stavba. Dokonale tak zapadne do prostředí, a bude zahradu zdobit, i kdyby uvnitř bylo jen skryté skladiště. Získáno bude i místo pro odpočinek a ukrytí před deštěm.

K čemu využít zahradní domeček?

Především k úklidu zahradního nářadí. Po práci se tak jeho úklid velmi zjednoduší. Nikde na zahradě se nebude nic povalovat a rušit pohled na vaše květinky a keře. V domečku najdou své místo i dětské hračky, které můžete uklízet do bedýnky na ně určené. Získáte i místo pro pohodlnou opravu kola či sekačky.

Typy zahradního domečku

Stavět se dají různé typy domečků. Může se jednat o montované, na míru, ale i chatky. Pojďme se podívat jak na to.

Ø Montovaný zahradní domeček

Nejrychleji postavíte prefabrikovaný zahradní domeček, který dnes nabízí mnoho firem a dostanete ho i prostřednictvím hobby marketů. Výběr je velký – od obyčejné kůlničky 2 x 2 metry až po zahradní chatu se dvěma místnostmi a možností příslušenství. Materiál je dřevo, zpravidla smrkové, můžete si vybrat srubový vzhled z půlkulatých trámů nebo ohlazená prkna. Chatky nejsou určené k celoročnímu obývání, takže mají jen jednoduché stěny, ty malé bez oken, ty větší s okny, můžete si přiobjednat i terásku se zábradlím před vchod. Střecha je zpravidla sedlová, krytá jen lepenkou.

Ø Chatka ve formě zahradního domečku

Ty jsou na stavbu náročnější. Před jejím postavením musí být vybudovaná základová deska. Teprve na ní se namontuje chatka. Pro její využití, jako dílny, kde se

budete zdržovat delší hodiny, se vyplatí vybudovat komín. Jelikož v našich krajích je často příjemné si přitopit i v létě. Přívod elektřiny by měl být samozřejmostí.

Ø Zahradní domeček na míru

Ovšem ne do každé zahrady se hodí domečky z hobby marketů. Majitelé zahrad mají často v hlavě svůj architektonický plán o jeho vzhledu. V těchto případech nezbývá nic jiného, než si nechat u firmy zhotovit zahradní domeček na míru dle vlastní představy.