Jak vybrat vánoční světlený řetěz?

Uvažujete nad vánoční výzdobou Vašeho domu, či bytu, ale pořád nevíte, jaké světelné dekorace budou ty nejlepší? Jedním z nejčastějších osvětlení vánočních dnů jsou jistě svítící řetězy, které se mohou skládat nejen ze samotných žárovek, nebo LED diod, ale mohou obsahovat i dekorativní prvky připomínající svítící krápníky, sněhové vločky, svítící květy, malé hvězdičky, stromky, koule apod. Záleží jen na Vás, jakou barvu a tvar si vyberete.

Vánoční řetězy z LED diod jsou dnes již standardem

V dnešní době je naprostá většina vánočních řetězů vyráběna z LED diod a tuto technologii lze jen doporučit. LED diody mají totiž minimální odběr elektrické energie (o 80 – 90 % menší, než klasické žárovky) při velmi dlouhé životnosti, která několikanásobně překračuje životnost klasických žárovek. Většina vánočních LED řetězů je vhodná pro venkovní i vnitřní použití, ale před nákupem řetězu si tuto skutečnost ověřte, pokud chcete řetěz používat i venku. Všechny venkovní řetězy musí splňovat stupeň krytí IP 44, nebo vyšší. (řetězy se stupněm krytí IP 20 jsou vhodné pouze pro vnitřní použití, protože nejsou voděodolné). Vánoční řetězy s technologií LED můžete bez obav umístit prakticky kamkoliv beze strachu z případného požáru, nebo úrazu Vašich dětí, či domácích mazlíčků, protože pracují s malým bezpečným napětím a prakticky se nezahřívají (při dotyku s LED diodou nehrozí popálení).

Napájení vánoční světlených řetězů a jejich barvy

Vánoční řetězy jsou ve většině případů napájené z klasické elektrické zásuvky, ale je možno zakoupit i typy na baterie- ty lze doporučit všude tam, kde nemáte přístup k elektrické energii, nebo nechcete vánoční světelnou dekoraci a její okolí hyzdit nevzhlednými kabely. Na výběr máte ze spousty barevných provedení včetně řetězů svítících studeně bílým světlem (čistě bílou barvu dokážou vyzářit jen LED diody- světlo klasických žárovek bude vždy mírně do žluta). Studeně bílé vánoční LED řetězy jsou velmi oblíbené především ve venkovních prostorech, protože perfektně ladí se zimní zasněženou krajinou.