Decentralizované větrání s rekuperací tepla v obytném domě v Liberci

Investor se rozhodl v klidné části Liberce postavit nadstandardní bytový dům. Jedná se o smíšený dům, kde se nachází byty na dlouhodobý pronájem, apartmány pro krátkodobý pronájem, kavárna, wellness a garáže. Vzhledem k povaze stavby pro něj požadoval vyšší úroveň technického zařízení a jako jednoho z dodavatelů si vybral společnost Zehnder.

Záměrem bylo vytvořit na pohled pěkný dům, který má svým obyvatelům, co nabídnout. Nakonec tedy vyrostl 6patrový dům s poměrně složitým půdorysem a každý z 18 bytů má svoji terasu. Od původního záměru výstavby v pasivním standardu investor nakonec upustil, protože by to nebylo zcela výhodné. Stavba se tedy zastavila těsně před pasivním standardem, což není díky jejímu technickému vybavení vůbec žádný problém.

Větrání

Vzhledem k tomu, že stavba není zcela pasivní, vznikla potřeba co nejvíce snížit spotřebu energií. Vedle instalace plynových kotlů a dalších opatření spojených s vytápěním, se pozornost investora upnula na úsporu energie spojenou s větráním.

Bez větrání to nejde, čerstvý vzduch je velice důležitý pro lidský organismus a jeho zdraví. Aby investor zajistil efektivní odvětrávání budovy, rozhodl se pro větrání s rekuperací tepla. Tedy pro převod tepla z odvětrávaného vzduchu na vzduch čerstvý v chladnějším období roku. Opačně může fungovat v teplejších měsících, kdy může přivádět do místností chladnější venkovní vzduch, a tím udržovat v místnostech příjemné klima.

Investor poptával decentrální bytové větrací jednotky s rekuperací tepla. Nakonec se rozhodl pro instalaci jednoho ze systémů od společnosti Zehnder. Jedním z hlavních argumentů, který rozhodl o použití větracích jednotek ComfoAir 180 byl její tichý chod, který neruší obyvatele bytů. Důležitá byla pro investora i suma, kterou bylo do jednotek investovat, celkem jich pořizoval 18, do každého bytu jednu. Důvodem je samostatnost jednotlivých bytových jednotek.

Decentrální jednotka ComfoAir 180

Větrací jednotka ComfoAir 180 je vhodná do menších domů a bytů s maximálním hodinovým průtokem vzduchu 180 m³/hod a je vybavena 100% letním obtokem. Její obsluha je velmi jednoduchá a má vysokou účinnost (zpětné získání tepla až 95 %). Díky tomu tedy perfektně vyhovovala požadavkům investora. Celý systém je krytý sádrokartonovým stropem, neruší tedy celkový vzhled bytu. Jednotka je vybavena akustickým tlumičem, který zajišťuje její tichý chod. Přívod čerstvého vzduchu a odvod znečištěného vzduchu probíhá prostřednictvím potrubí, které je vyvedené skrz venkovní stěnu bytu.

Trubky ComfoTube

Vedle větrací jednotky bylo potřeba ještě připravit rozvody vzduchu. Ty jsou zavěšeny na konstrukcích, které kryjí sádrokartonové stropy. Pro rozvody byly použity ohebné větrací trubky Zehnder ComfoTube, které mají hladký vnitřní povrch Clininside, který zabraňuje usazování nečistot. Navíc je systém dobře čistitelný, dokonale vzduchotěsný a velmi stabilní. Čistotě vzduchu přispívají i velmi jemné filtry, které zachytí jemné částečky, jako je prach nebo pyl. Díky tomu je uvnitř takto větraných prostor ideální klima i pro alergiky.

Větrání s rekuperací tepla dokáže snížit vaše náklady na vytápění či chlazení vašeho bytu či domu. Počáteční investice do systému se vám tedy vždy vrátí. Větrací jednotky s rekuperací Zehnder vám navíc pomohou dodržet všechny normy, které jsou pro novostavby předepsané.