Nebezpečí ukryté ve vzduchu – proč je filtrace stlačeného vzduchu nutnost

Víte, že kompresorem vyrobený stlačený vzduch není bez následné úpravy kvalitní a nevyhovuje pro mnohé použití? Proto se dá mluvit o nebezpečí. Není tím však myšleno nebezpečí pro člověka ale nebezpečí pro veškeré příslušenství za kompresor připojené – od hobby pneumatického nářadí po systémy automatizační techniky. Zde platí, že šetření na nesprávných místech může přinést mnohonásobně větší ztráty. Poradíme vám, jak kvalitu stlačeného vzduchu zlepšit a mít klidné spaní, že je o veškeré příslušenství dobře postaráno.

Atmosférický vzduch, tedy vzduch, který je všude kolem nás v žádném případě není nezávadný. Především někde uprostřed čisté přírody sice naprosto vyhovuje naším plicím a celému tělu pro něhož je elixírem života, vzduchové kompresory ale rozhodně tak „nenáročné“ nejsou a příslušenství k nim připojené je na kvalitu vzduchu ještě choulostivější. Pro kompresorové soustavy je atmosférický vzduch problematický ve dvou ohledech. Jedním je i vlhkost a druhým jsou nečistoty. A aby toho nebylo málo, přidává se u olejových kompresorů ještě jeden škodlivý element. Jsou jím olejové výpary. Takže vidíte – pro náš život na planetě zemi naprosto esenciální element je ve své podstatě pro vzduchový kompresor a jeho příslušenství nevyhovující a nebezpečný. Ptáte se co se může přihodit, že používáme tak expresivní výrazy?

Koktejl nečistot, vlhkosti a případně olejových výparů postupně degraduje součásti uvnitř soustavy. Pevné nečistoty se postupem času usazují, přidírají pohyblivé či rotační součásti, páry se mění na vodu – kondenzují, ta způsobuje korozi a jakmile se přidá i olej, vzniká jakási „emulze“, která postupné zanášení součástí jen urychluje. Výsledkem je kompresor, který ztrácí výkon, zvyšuje svojí spotřebu, přehřívá se a neustále vyžaduje servis. Pneumatické zařízení, nářadí, ventily a válce se také zanáší, přestávají plnit svoji funkci, zevnitř korodují, zadírají se a mají ohromnou spotřebou stlačeného vzduchu. Postupně korodovat zevnitř může i tlaková nádoba (vzdušník), a to může být opravdu nebezpečné.

Kvalita stlačeného vzduchu je popsána v normě ISO 8573-1 sedmi třídami, od 0 do 6. Toto vodítko by mělo být klíčové pro každého provozovatele, protože přesně stanovuje požadavky na kvalitu pro různé aplikace. Každá třída má předepsaný maximální obsah pevných částic, vody a oleje.

Jak ze závadného stlačeného vzduchu udělat vyhovující?

Program úpravy vzduchu je v oblasti kompresorů opravdu široký. Představte si kompresor, za jehož výstupem navazuje celá řada zařízení, kde každé plní svoji určitou funkci. Pokud se žádný krok nevynechá, měl by být výsledkem špičkově čistý, nezávadný stlačený vzduch, který vyhovuje i aplikacím ve zdravotnictví, farmacii a potravinářství. Tyto tři oblasti patří mezi ty nejnáročnější na kvalitu. Takže jakou cestou se vydat?

Pevné nečistoty zachytí vhodný filtr nebo dva i více filtrů na sebou. První překážkou před vniknutím pevných částic je vstupní filtr na sání kompresoru, ten však odstraní částice o velikosti do 25 μm. Další filtry se instalují před sušičky nebo za ně.

Olej může být ve vzduchu ve formě aerosolu nebo páry. Aerosol zachytí kvalitní standardní filtr. Olejovou páru zachytí filtr s aktivním uhlím. Účinnost a životnost aktivního uhlí ovlivňuje teplota stlačeného vzduchu a jeho vlhkost.

Vodu ze stlačeného vzduchu dostaneme vhodnou sušičkou, kterou zařadíme za kompresor. Na trhu jsou membránové sušičky, adsorbční sušičky a kondenzační sušičky, patřící mezi to vůbec nejpopulárnější řešení s výborným poměrem cena/výkon.

V systému filtrace, který se řídí podle normy ISO 8573 jsou ve velké oblibě například průmyslové filtry NGF s indikací k zanesení od společnosti Hankison. Tyto filtry vysoké kvality disponují jednoduchým barevným rozdělením podle použitých vložek s různými schopnostmi filtrace, jenž lze snadno vyměnit za nové. Snad ještě širší nabídku průmyslových, vysokotlakých či procesních filtrů představuje výrobce Omega Air. Potom je už jenom na vás, jaké požadavky na čistotu stlačeného vzduchu máte. V tomto ohledu je opravdu důležité klást si správné otázky. Jak čistý musí být stlačený vzduch, aby nepoškodil válce, ventily a další prvky v rozvodu? Jak čistý je samotný stlačený vzduch, která dodává váš kompresor? Nachází se v čistém prostředí, nebo v místech s vysokou vlhkostí, kde se často střídá teplota? A pokud je pro vás zodpovězení těchto otázek moc složité, neváhejte se obrátit na vám blízkého specialistu v oblasti kompresorů a stlačeného vzduchu. Určitě společně vymyslíte to nejlepší řešení.

Obsah podléhá autorským právům.