Pokojové rostliny pro pěstitelské antitalenty

Ne všichni si libujeme v přesazování, šlechtění a pravidelné zalévání pokojových rostlin. Obvykle naše pokusy skončí katastrofou v podobě prázdného květináče s uschlým „cosi“ na jeho dně. Pokud navíc máme náročné zaměstnání a občas nevíme, kde nám hlava stojí, snadno zapomeneme na to, že jsme měli zalít květiny. Poznejte spolu s námi pokojové rostliny, jejichž opečovávání zvládne úplně každý a už nikdy nebudete muset prosit sousedy o péči o Vaše rostliny, až pojedete na dovolenou.

Netík patří mezi nejkrásnější kapradiny. Je to vhodná rostlina do pokojů bez oken, například koupelny, protože má zároveň ráda i vyšší vlhkost vzduchu. Jediné, co potřebuje, je odstraňování suchých lupínků a občasné rosení rozprašovačem.

Aloe vera je jedna z nejméně náročných rostlin na údržbu vůbec. Patří mezi sukulenty, to znamená, že je to pouští rostlina zvyklá na sucho. Šťáva z listů navíc hojí drobná poranění a spáleniny. Má ráda hodně slunečních paprsků, umístěte ji proto nejlépe směrem na jih. Zalévejte přiměřeně jednou za čas, nemá ráda přemokřenou půdu.

Lopatkovec je další nenáročnou rostlinou, která Vám bude dělat radost rychlým růstem a častými květy. Miluje teplo, avšak v letních měsících ji přemístěte do polostínu. Přímé slunce totiž poškozuje listy. Ty můžete rosit rozprašovače, ale dejte si pozor, aby voda nezasáhla také květy – ty by totiž začaly hnít. Nepotřebuje časté zalévání, měli byste se však vyvarovat tomu, aby hlína úplně vyschla. Pokud chcete, aby Vám rostlina dělala radost po celý rok, jediný Váš úkol bude v odstraňování odkvetených květů.

Tlustice patří stejně jako aloe mezi sukulenty a má i podobné podmínky pro přežití. Má ráda slunce, takže je dobré, pokud její umístění budete orientovat na východní nebo jižní světovou stranu. Vyžaduje mírnou zálivku jednou za čas (jednou za měsíc, v zimě ještě méně). Poznávacím znamením pro Vás, že rostlina potřebuje vodu, jsou svraštělé listy. Se zálivkou to však nepřežeňte, rostlina by uhynula.

Drácena je nenáročná exotická rostlina dostupná ve více druzích i barevných provedeních. Vyhovuje jí zpravidla jakékoliv umístění, vyvarujte se však přímému slunečnímu záření a průvanu. Na zalévání je velmi nenáročná – je jedno, zda ji budete zalévat pravidelně nebo narázově, neměli byste ji však přelít. Má ráda rosení listů a vyšší vlhkost vzduchu.

Juka je pokojová rostlina, která snese jakékoliv umístění včetně tmavých místností. Je vhodná k pěstování v květináči, na zahradě na čerstvém vzduchu v létě však roste rychleji. V létě ji zalévejte mírně, v zimě málo. Přes zimu jí je nejlépe ve studené místnosti, kde může teplota klesnout až k 5ºC.

Tchynin jazyk neboli tenura pochází z jižní Afriky a byla oblíbená už u našich babiček a prababiček pro svou nenáročnou péči. Má ráda slunce až polostín, na tmavém místě poroste také, ale ozdobné kresby na listech nebudou tak výrazné. Zalévejte ji od jara do podzimu, a to mírně, přes zimu zálivku opakujte jen jednou nebo dvakrát do měsíce.

Zamiokulkas je dalším sukulentem pocházejícím z teplomilné Afriky. Přestože je její vzhled atraktivní a má krásné, šťavnatě zelené listy, nevyžaduje téměř žádnou zvláštní péči. Přežije jak vysušení zeminy, tak i její přelití. Zalévat byste ji měli pravidelně jednou za týden, ne častěji, a v zimě ještě méně. Má ráda teplé a slunné stanoviště, vyvarujte se však přímému slunečnímu záření.

Fíkus benjamin je rostlinou vhodnou zejména do panelákových bytů se suchým vzduchem. Vyskytuje se v mnoha barevných variantách. Má rád teplo a světlo, ale ne přímé slunce, to by mu spálilo listy, stejně tak není kamarád s průvanem. Občasná zálivka je pro něj ideální, zalévejte ho jen tehdy, pokud je hlína v květináči suchá. V zimě ocení rosení listů rozprašovačem. Bonusem navíc je i jeho schopnost čistit vzduch od nečistot.

Zelenec je častou rostlinou zejména ve školách nebo kancelářích. Čistí vzduch od nečistot a mikroorganismů, dalším plusem je nenáročná údržba. Má rád stín i slunce, v létě ocení pobyt na čerstvém vzduchu, zvládne i kolísání teplot. Zálivku volte spíše větší, dejte si však pozor na přemokření.

Břečťan nevyžaduje téměř žádnou péči. Je to vděčná rostlina, která roste rychle a téměř kdekoliv. Stačí mu mírná zálivka, teprve tehdy, když je hlína v květináči suchá. Pokud ho přelijete nebo bude stát delší dobu ve vodě, uhyne Vám. Můžete ho občas hnojit tekutým hnojivem rozpuštěným ve vodě.

Azalea je pokojová azalka, která ocení chladné stanoviště. Stane se tak vítanou ozdobou například schodišť nebo ložnic. Je pro ni ideální teplota mezi 12 – 15ºC, naopak v teple špatně a krátce kvete. Hlínu udržujeme mírně vlhkou, občas můžeme rosit rozprašovačem.