Proč kupovat kompresor od odborníků přes stlačený vzduch?

Vzduchové kompresory dnes nabízí spousta obchodů. Dokonce si můžete jít koupit jídlo a zahlédnout v jednom z regálů i zboží na stlačený vzduch. Kompresory se zkrátka dostaly i do supermarketů a jiných obchodů, kde lákají svojí nízkou cenou při (alespoň na papíře) zajímavých parametrech. Jak si při koupi lidově nenaběhnout? A proč je vždy lepší udělat nákup u odborníků?

Rozmach nabídky kompresorů není vždy jen správným směrem

Už dávno neplatí, že je kompresor výhradním zboží pouze pro řemeslníky, dílny a průmyslové provozy. Každý chce využívat snadno dostupný stlačený vzduch a třeba o tom ani neví. Dobrým příkladem je současný standard výbavy benzinových pump a případně i myček s nepřetržitým provozem. Téměř každá taková stanice má k dispozici i kompresor ukrytý v plechovém boxu, od něhož si natáhnete hadici a dofouknete kola na svém autě. Když to jde u benzínky, proč ne doma v garáži? Přesně kvůli tomu vznikl rozmach malých, přenosných pístových kompresorů. Ty úplně nejmenší utáhne i 12 V zásuvka v autě. Podobně se nabídka za poslední roky rozšířila i v podobě mobilních olejových a bezolejových pístových kompresorů na bantamových kolečkách, protože když už stlačený vzduch používat, tak proč ho neuplatnit při více typech aplikací – čištění ploch, stříkání barvy, pískování nebo pro práci s pneumatickým nářadím. Mohlo by se zdát, že zvýšená poptávka vyšponuje ceny těchto strojů vzhůru, ale opak je pravdou. Trh je v současné době doslova zaplavený levnými pístovými kompresory. Rovnice nízké ceny a vysoké kvality však málokdy funguje. Takže, kde leží skrytý problém?

Pozor na čínské kopie známých značek kompresorů

Kámen úrazu hledejme v zemích, odkud k nám i do dalších částí Evropy levné kompresory putují. Nikoho dnes asi nepřekvapí, že největší procento exportu je z Číny. Přitom čínská produkce nemusí být nutně na škodu. Stejně tak tchajwanská a korejská výroba. V těchto destinacích se produkuje i řada součástek pro značkové vzduchové kompresory, ale ty si centrály samotných výrobců velmi dobře ohlídají. Nejen, že jejich zaměstnanci z Evropy nebo Ameriky jezdí často dohlížet na kontrolu kvality.

Výrobci z asijských zemí rozhodně nechtějí přijít o prestižního a lukrativního odběratele. Zcela opačná situace ale nastává, když je celá výroba bez kontroly v režii Číny. Navíc, když si v tomto státě moc nelámou hlavu s výrobou kopií, které se tváří téměř jako originály, akorát s jiným brandem na štítku. Upřímně – čínské kopie značkových kompresorů nemusí být úplně na škodu, pokud chcete ušetřit z toho důvodu, že kompresor použijete pouze několikrát do roka na nenáročné aplikace. Ale vyšší nároky? Neriskujte zbytečně. Kopie kompresorů, nejčastěji v bezolejovém provedení, nejsou ve většině případů opravitelné. Zprvu nemusí mít nikterak horší výkonnost, ale použití různých speciálních těsnění a dalších namáhaných dílů je velmi sporadické nebo jsou tyto díly přímo nahrazeny levnějšími alternativami, které toho moc nevydrží. A navíc nejsou k dispozici jako náhradní díly. Takže i když se vám neznačkový kompresor podaří rozebrat, téměř nikdy nebudete mít možnost vyměnit opotřebený díl.

Kde se neznačkové kompresory vyskytují a jak je poznat?

Pokud nemáte přehled mezi prestižními i méně prestižními, ale zaběhnutými značkami kompresorů, může být identifikace nevhodného stroje obtížnější. Na pohled totiž může vše vypadat velmi zdařile. A dokonce vám neudělá velkou práci ani najít takový kompresor s logem známé značky vyrábějící nářadí. Ano, toto je velký kámen úrazu. Pro značky produkující různé typy nářadí jsou kompresory okrajovou záležitostí, pouze doplněním portfolia, proto jejich vývoji není věnována téměř žádná pozornost a výrobci raději zvolí objednávku celého stroje rovnou od čínského výrobce, který kompresor akorát nastříká do barev značky a umístí na něj její logo. Takže si to shrňme – kde všechny takové kompresory najít? Zjištění vás může šokovat! Hlavním teritoriem zmiňovaných kompresorů jsou supermarkety, hobby markety a téměř všechny nespecializované prodejny s kutilskými potřebami.

Jak poznat odborníky přes stlačený vzduch, u kterých kompresor koupit?

Jak tedy nenaletět a dobře koupit? Kompresor byste měli vždy kupovat u prodejce, který svému sortimentu do detailu rozumí a ideálně představuje i jeho osobní hobby. Kdo jiný by měl výběru sortimentu věnovat lepší péči, než nadšenec se svým týmem dalších nadšených lidí. Specializované firmy, za nimiž tací lidé stojí, obvykle nabízí pouze sortiment pro kompresory a stlačený vzduch, nesnaží se mít přehnaně široký záběr a zkrátka se specializují pouze na jedno. Často nabízejí řadu dalších služeb souvisejících se samotnou koupí – instalaci kompresoru, vytvoření rozvodů vzduchu na míru, konfiguraci úpravy vzduchu přímo na míru dané aplikaci a následnou servisní podporu celé kompresorové soustavy. Ti nejlepší v oboru potom dokáží konstruovat i rozsáhlé systémy automatizační techniky poháněné taktéž stlačeným vzduchem. Pokud ve svém okolí nebo na internetu najdete někoho, kdo všechny zmíněné služby nabízí na jednom místě, máte vyhráno. Jednou z takových společností jsou například Kompresory Vzduchotechnika s.r.o. ze Žebráku ve středních Čechách. Je však možné, že i ve vašem kraji někdo takový sídlí a působí. Ušetříte si tak spoustu starostí s výběrem ideálního kompresoru pro vaše potřeby.